VELİ BİLGİLENDİRME KILAVUZU

Size ve ailenize ÇİLEK Anaokulu' na hoş geldiniz demek istiyoruz

Birlikte mutlu ve başarılı bir yıl geçirmeyi umuyoruz. Anaokulu yılları çocukların diğer yaşlara göre en hızlı geliştikleri ve öğrendikleri zamanlardır. Bu nedenle, Anaokulu programımızın yüksek standartlarda olması gerektiğine inanıyoruz. Programımız, çocukların sosyal, duygusal, fiziksel ve zihinsel becerilerini geliştirmeyi, onların bağımsız bireyler ama grup içerisinde de işbirlikçi olmalarını sağlamayı hedeflemektedir. Bunu yaparken:

 • Türkçe dil gelişimini ilerletiyoruz
 • Farklı etkinliklerle bireysel ve grup iletişimini geliştiriyoruz
 • Öz güven kazandırıyoruz
 • Keşfetme, icat etme, yaratma fırsatları sunuyoruz
 • Küçük ve büyük kas gelişimlerini ilerletiyoruz
 • Kendisine ve başkalarına saygılı olmayı öğretiyoruz
 • Öğrenmenin keyfine vardırarak dikkat seviyelerini yükseltiyoruz

Müzik, sanat, spor, bilim, drama gibi birçok farklı etkinlik sunuyoruz. Yıl içerisinde babalar, anneler ve diğer ziyaretçiler için de planladığımız özel etkinliklerimiz oluyor.

Günlük Plan

Anaokulumuzda her gün farklı olmasına rağmen, okul düzenini sağlamak amacıyla aşağıda da belirttiğimiz bir ‘zaman çizelgesi’ bulunmaktadır.

 • Hoş Geldiniz (07.00- 08.00)
 • Sabah Kahvaltısı (08.00 - 09.30)
 • Masa Başı Etkinlikleri
 • Müzik/ Sanat/ Spor Dersleri
 • Öğle Yemeği (11.45-13.00)
 • Bahçe Oyunları
 • BG Etkinlikleri (bahçe-mutfak etkinlikleri/ el işi/ şarkılar/ kart oyunları/ oyuncak)
 • Parmak Oyunu & Hikaye Zamanı
 • İkindi Kahvaltısı Saati (15.30 -16.00)
 • Güle Güle (17.30 - 19.00)

Oyun, etkinliklerimizin tümünün bir parçası olarak her daim programımızda yer alır.

Derslerimiz saat 09.30’da başlar. Lütfen zamanında burada olun ki çocuğunuz etkinliğe konsantre olmuş diğer arkadaşlarını bölmesin.

Aynı şekilde, çıkış saatinde de zamanında burada olun ki arkadaşları eve gittiği için çocuğunuz kendisini yalnız hissetmesin.

İlk Günler

Bazı çocuklar ebeveynlerini bırakırken ayrılık stresi yaşarlar. Çocuğunuz biraz uyum sıkıntısı yaşıyorsa bizlere güven duyana kadar, öğretmenlerimiz, ayrılmanız için en uygun zaman gelene kadar sizden onun yanında kalmanızı isteyebilir. Ancak, bazen en zor ama en iyi yol kesin bir dille çocuğunuzu öğretmene teslim edip gitmektir. Anaokuluna başlamak çocuğun hayatında çok önemli bir adımdır. Bu yüzden, lütfen sabırlı olun ve bir anda çok fazla bir beklentiye girmeyin.

Okula Bırakma

Okulumuz kapılarını sabah saat 07.00’de açmaktadır. Okula geldiğinde çocuğunuzun aşağıdaki rutinleri yapmasını bekliyoruz:

 • Ayakkabılarını değiştirir
 • Paltosunu/montunu çıkarıp askıya asar
 • Çantasını askıya asar

Okuldan Alma

Anaokulumuz en geç 19.00’da kapanır. Eğer sizden farklı birisi çocuğunuzu okuldan alacaksa, ya iletişim defterleri aracılığıyla ya da okul idaresini arayarak kimin alacağı bilgisini bizlere vermeniz gerekmektedir. Bu kişi kimliğini göstermeden çocuğunuz teslim edilmeyecektir. Geri Bildirim Anaokulunun işleyişi ile ilgili herhangi bir endişeniz olduğunda lütfen okul idaresi ile iletişime geçiniz. Sınıf öğretmenlerimiz çocuğunuzun gelişimi ya da programın işleyişi ile ilgili bilgiyi her gün saat 13.00-14.00 arasında sizlerle paylaşabilecektir. Daha resmi bir görüşme için lütfen size ve öğretmenlerimize uygun olabilecek ortak bir zaman dilimi için randevu talep ediniz. Ve, çocuğunuzun iletişim defterlerini grup etkinlikleri, öğretmen duyuruları gibi konuları takip edebilmek için günlük olarak kontrol ediniz.

Tuvalet Eğitimi

5-6 yaşındaki bir çocuğun kendi başına tuvaletini yapabilmesi ve sonrasında üzerini düzeltebilmesi çok önemlidir. Lütfen çocuğunuzu tuvaletini yaptıktan sonra sifonu çekmesi ve ellerini yıkaması konusunda bilinçlendirin. Doğum Günleri Çocuklar doğum günlerini kutlarken onları özel hissettirmekten keyif alıyoruz. Tüm sınıfa yetecek kadar doğum günü pastası, meyve suyu, vb. gönderebilirsiniz. Kuruyemiş, yumurta, çikolata gibi yiyeceklere alerjisi olan çocuklar olabileceğinden halkla ilişkiler birimimizle iletişime geçerek bu organizasyonu gerçekleştirmenizi rica ediyoruz.

Çocuğunuzun Sağlığı

Çocuklar hasta olduklarında anaokulu etkinliklerine keyifle katılıp iyi öğrenemiyorlar. Eğer çocuğunuz önceki 24 saat içinde kendisini hasta hissediyorsa, ateşi, ishali, kusması veya boğaz ağrısı varsa, lütfen, kendisi gelmek istese bile, onu okula göndermeyin. Ayrıca, çocuğunuz bir günden fazla hasta ise bizi haberdar edin. Çocuğunuz kızamıkçığa yakalandıysa bize hemen bildirin ki hamile bayanları uyaralım.

Çocuğunuz İlaç Kullanıyorsa

Anaokulu personelimiz velinin yazılı izni olmadıkça hiç bir ilaç verme yetkisine sahip değildir. Öğretmenlerimizde ilaçların not edildiği bir defter vardır ve çocuğunuza verilen ilaçlar buraya not edilir. Gönderdiğiniz ilaçların orijinal kabında, kullanım süresi dolmamış ve öğrenci adı ile verilecek saatleri detaylı olarak yazılmış şekilde gönderilmesi gerekmektedir. Çocuğunuzun kullandığı astım veya alerji ilaçları varsa, doktorunun imzalı onayı ve ayrıntılı acil müdahale planı ile göndermenizi rica ediyoruz.

Okulda Hastalanma ve Yaralanmalarda

Çocuğunuz okulda küçük bir kaza geçirip yaralandıysa, öğretmenimiz tarafından gerekli müdahalesi yapılır ve konu hakkında bilgi iletişim defteri aracılığıyla sizlere verilir. Büyük yaralanmalarda ise okul müdürümüz gerekli müdahale ile ilgili olarak sizinle anında iletişime geçecektir. Eğer çocuğunuz okulda iken hastalanırsa, sınıf içerisindeki diğer çocukların sağlıklarını da korumak amacıyla çocuğunuzu en kısa zamanda okuldan almanız istenir.

Besin Alerjileri

Çocuğunuzun besin alerjisi varsa sabah kahvaltısı, öğle yemeği, doğum günü kutlaması ve partiler için alternatif yiyecekler göndermenizi rica ederiz. Lütfen bununla ilgili aylık yemek menümüzü, eğitim programımızı ve doğum günlerini takip ediniz. Tüm çocukların yemeklerden önce sonra ellerini yıkamalarını zorunlu tuttuğumuz bilmenizi isteriz. Kişisel Bilgiler Sizinle iletişime geçebilmemiz adına güncel iletişim bilgilerinizin bizde olması önemli. Tüm bilgileri saklı kalmak kaydı ile ev adresiniz, telefon numaralarınız ve acil durumda aranacak 3.şahıslara ait bilgileri sık sık güncellemenizi rica ederiz.

İçeri Ayakkabıları

Çocuğunuzun sınıf içerisinde kullanmak üzere bir çift içeri ayakkabısına ihtiyacı olacak. Bizler kaymadıkları için spor ayakkabılarını tavsiye ediyoruz. Lütfen okul ayakkabılarına da çocuğunuzun ismini yazın. Crocs tarzında olanlar fiziksel etkinlikler sırasında tehlikeye neden olduğundan kabul edilmeyecektir.

Yedek Kıyafet

LÜTFEN :

 • Tüm kıyafetlerine isim yazın
 • Bazı etkinliklerde kıyafetlerin önlenemez bir şekilde kirleneceğini bilin
 • Yedek kıyafet bulundurun.
 • Takı kolayca kaybolabileceği ve/veya küçük yaralanmalara neden olacağı için çocukların anaokulunda mücevher takmasına izin vermeyin.

Okul Gezileri

Çocuklara okul dışında deneyim kazandırmak ve programımız içerisindeki ünite konularını pekiştirmek amacıyla okul gezileri planlıyoruz. Çocuklar için yetişkinlerden gelen yönergeleri takip etmelerini öğretmek, dil gelişimlerini ve toplum bilincini ilerletmek adına bu geziler paha biçilmez bir değerdir. Ayrıca, gezi sırasında gözlem teknikleri gelişmekte, kelime kapasiteleri artmakta, ayırt etme, tasvir etme, açıklama, soru sorma becerileri gelişmektedir. Okul yılı bitene kadar sınıfımızda kalmak üzere ve gezilerde güvenliği sağlamak amacıyla AKK Anaokulu’na ait kırmızı yağmurluk temin etmeniz gerekmektedir.

Özel Konuklar

Çocukların belirli konulara olan ilgilerini arttırmak amacıyla yıl içerisinde çeşitli konukları ağırlayacağız. Bu fotoğrafçı, tiyatro grubu, palyaço, vs. olabilir. Sizin de özel bir alanda uzmanlığınız varsa lütfen bizi bilgilendirin.

Aile Katılımı

Aileler her zaman anaokulumuzu ziyaret edebilirler. Ancak, ne yazık ki çoğu aile bireyi çalıştığından düzenli olarak çocuğunu sınıf ortamında gözlemleme imkanına sahip olamıyor. Bunu önlemek adına, anaokulu olarak yıl içerisinde sınıf içerisinde düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle sınıf içi ziyaretinde bulunabilmenize olanak sağlıyoruz.

Göster Anlat

Her ay, öğretmenin sınıf listesinden seçtiği bir çocuk belirtilen günde okula gelirken (oyuncak dışında) bir eşya getirerek arkadaşlarına özelliklerini iki dili de kullanarak anlatacak. Göster Anlat çalışması ile çocuğunuza grup önünde konuşabilme becerisi kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu da kendisinde öz güven gelişimine neden olacaktır. Haftanın Yıldız Öğrencisi Anaokulunda, toplum bilincini kurmaya yardımcı olmak için öğrenciler sırayla “Haftanın Yıldızı” oluyorlar. Yıldız öğrenci kendi haftasında sıra liderliği ve öğretmen yardımcılığı gibi görevler üstlenerek genellikle liderlik sorumlulukları ve avantajlarına sahip oluyor. Ayrıca Haftanın Yıldız Öğrencisi, hikayeler, fotoğraflar, çizimler veya komik şiirlerden oluşan kendisini ve ailesini tanıtacak bir poster hazırlayarak bunu sınıfına sunuyor. Hafta boyunca, her gün kendisini gururlandıracak, ilginç, heyecanlı aktiviteler ve programlardan oluşuyor. Bu etkinlik aynı zamanda Anaokulundaki öğrencilerin birbirlerini ve birbirlerinin ailelerini tanımaları için de güzel bir zemin oluşturuyor.

Çocukların Gelişiminin Bildirimi

Her ünite bitiminde size faaliyet dosyamızı göndereceğiz. Lütfen çocuklarınızın faaliyetlerine karşı ilgili olun. Bu, onların gelişimi için çok önemli. Bunun dışında, sizlerde istediğiniz zaman onlar hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Çocuğunuz ile ilgili farklı bir durum oluştuğunda sizinle hemen iletişime geçeceğiz. Birinci ve ikinci dönem sonlarında resmi bir karne ayrıca verilecektir. Oyuncaklar ve Kitaplar Öğrenim amaçlı özel olarak istenmediği sürece lütfen tüm oyuncakları evde bırakın. Zira, zamansız gelen oyuncaklar olumsuz oyunlara ve rutinde negatif etkilere neden olabilir. Okula getirilen oyuncaklarla ilgili kaybolma ve kırılma durumunda hiç bir sorumluluk almadığımızı bildiririz. Özel Çilek Anaokulu şiddete neden olan savaş içerikli oyunlardan ve oyuncaklardan arındırılmış bir alandır.

Oyuncaklar ve Kitaplar

Öğrenim amaçlı özel olarak istenmediği sürece lütfen tüm oyuncakları evde bırakın. Zira, zamansız gelen oyuncaklar olumsuz oyunlara ve rutinde negatif etkilere neden olabilir. Okula getirilen oyuncaklarla ilgili kaybolma ve kırılma durumunda hiç bir sorumluluk almadığımızı bildiririz. Özel Çilek Anaokulu şiddete neden olan savaş içerikli oyunlardan ve oyuncaklardan arındırılmış bir alandır.